Tema_13_bremenost i doenje
Споделете со пријателите!

Бременостa е предизвикувачки процес за женскиот организам при кој  телото на жената минува низ специфичен период. Затоа во овој период е особено важно жените правилно и балансирано да се хранат, со цел телото на жената  да биде во состојба да одговори на периодот на раст и развој на нов организам – дете. Нутриционистите се согласуваат со оценката дека во бременоста треба повеќе да се внимава на квалитетот на внесувањето храна, отколку на количината. Едноставно речено бремените жени не треба да јадат за двајца, туку мора да внесуваат соодветни витамини и минерали кои ќе им служат на потребите на двата организма.

На вашите прашањата еднаш неделно ќе одговара д-р Александра Еклер

Правно оградување: Дадениот стручен совет од страна на лекар специјалист како одговор на вашето прашање поставено на „Прашај лекар“, не ја заменува посетата на матичен лекар доколку е нарушена здравствената состојба. Презентираните совети нудат основни информации и насоки кон лицата засегнати од одреден здравствен проблем, со цел, полесно да ја презентираат својата медицинска состојба на својот лекар за да им се овозможи соодветен професионален здравствен третман.


Споделете со пријателите!

ваше прашање (13)

 • Здраво д-р Александра,
  Би ве замолила да ми кажете колку нискиот АМХ хормон може негативно да влијае врз зачнување. Дали тој покажува дека нискиот број на јајце клетки се со лош квалитет?
  Ви благодарам на издвоеното време за одговор.

  • Д-р Александра Еклер
   Д-р Александра Еклер Одговори

   Здраво Тања, Нискиот Anti-Mulerian hormon ( AMH ) во зависност колку се ниски вредностите може да влијае негативно на забременувањето поточно треба што е можно побрзо да се оди на IVF бидејќи тој AMH покажува колкави се резервите на јајни клетки. Не значи дека тие јајни клетки кои се останати на јајниците се со лош квалитет. И со малку јајни клетки може да се дојде до здрав еден или повекје фетуси.

   Квалитетот на јаните клетки зависи и од други работи како што се: годините на пациентката, автоимуни болести, генетски аномалии. А успешноста на IVF зависи и од други фактори: HLA подударност, AFA, AHA, Хемостаза, D-димери, антитела на спермата на сопругот и многу други работи.

   Јас имав пациентка која имаше многу ниски вредности на AMH и истата ја спремав за IVF но пред да се предадат документите таа пациентка забремени по спонтан пат и износе и роди со царски рез здраво и живо машко дете. Така да и со ниски вредности на AMH може да се забремени.

 • zdravo dr.ekler imam problem so ciklusot dobivam sekoj mesec no trae mi po 20 dena pocnuva kako kafeav iscedok se dodeka ne dojde datumot da dobijam posle e normalno mi rekoa deka ima kako nekoj polep no mnogu e mal za kiretaza pijam femisan a kapki veke 2 meseca no nema podobruvanje a sakam da ostanam bremena za treto no nemozam imam 36 god

  • Д-р Александра Еклер
   Д-р Александра Еклер Одговори

   Ако постои полип на ендометриумот т.е. во лигавицата на матката треба да се направи хистероскопска POLYPECTOMIA или класична киретаза без разлика на големината на полипот. Ни капки Фемисан, а не помага ниту друга терапија, единствено решение е отстранување на полипот.

   Препорачувам да не се забременува се додека не се отсрани полипот бидејки ке дојде до спонтан абортус поради тоа што плодното кесе во кој што е сместен ембрионот ќе се одлепи на местото од полипот.

   Да се отиде на ГАК-Скопје или приватна болница и полипот да се отсрани најдобро хистероскопски, а истовремено извадениот полип да биде испратен на патологија за понатамошно испитување и добивање на хистопатолошки наод.

   Со почит
   Д-р Александра Еклер

 • Zdravo D-r Aleksandra!
  Podolgo, okolu 4 ipol meseci se trudime za bremenost no nikako da uspeme. Bi sakala nekolu soveti od vas ne sme bile na lekar da se ispituvame imame samo po 24 god ja, a maz mi 25 god sum pratela onie plodni denovi i mislam deka ne e do denovite. Fala odnapred

  • Д-р Александра Еклер
   Д-р Александра Еклер Одговори

   Здраво Тања,

   Според Светската Здравствена организација терминот стерилитет подразбира неможност за остварувње концепција после една година обидување со редовни и незаштитени односи. Основно испитување што се прави кај мажот е спермограмот, додека кај жената основно се испитуваат овулациите и проодноста на тубите.

   Матичниот гинеколог е оној кај кој што треба да се обратите првенствено и ако тој увиди дека постои проблем нерешлив од негова страна ве упатува на повисока инстанца кај субспецијалист што се занимава со стерилитет.

   Секое добро,

 • Zdravo doktorke pola godina aktivno se obiduvame da zabremenam no bezuspesno. Veke imam edno dete, mensteuacijata ova godina mi e poremetena da kazam mesecov na 24 dena dr na 36 dena tret na 27 i se taka. Maticniot veli taka e od kilaza inaku sum 56kg. Pa na 42 dobiv i mi bese normalna

  • Д-р Александра Еклер
   Д-р Александра Еклер Одговори

   Почитувана пациентке,

   Екстремно ниската и екстремно висока телесна тежина може да бидат причина за пореметување во менструалниот циклус, критичната граница за ниска килажа што води до пореметување во циклусот е под 45 кг. така да не сум согласна со тврдењето дека кај вас телесната тежина е причина за проблемите што ги имате. Мој совет до вас е најпрво да направите хормонски статус на 3 ден од менструалниот циклус во кој ќе бидат вклучени хормоните од овариално и тироидно потекло. Следниот чекор е да се направат микробиолошки брисеви, Пап тест и ултразвучен вагинален преглед на 10, 12 и 14 ден од менструален циклус.

   Поздрав

 • Здраво Д-р Александра. Јас сум со слаб амх хормон 03, додека маж ми е со Тератозооспермија по ISCI метод направивме инвитро на 13 ден од трансфер ми беше многу ниска вредноста на Bhcg 5.3 утре ми е 14 ден има ли веројатност иможност да се покачи вредноста бар над 100 да не биде биохемиска бременост

  • Д-р Александра Еклер
   Д-р Александра Еклер Одговори

   Почитувани,

   Титар на БЕТА ХЦГ од крвта на жената после ембриотрансфер се испитува после две недели од ембриотрансферот. За посигурно, дали жената е бремена или не, најдобро е да се почека некој ден после тоа да се види дали жената ке добие менструација или не.

   Секое добро.

 • Zdravo doktore imav prva bremenost vo koja zavrsi so kiretaza na 9 nedela bidejki nemase nikako embrion vnatre ne rastese samo vrekicka ta prazna rastese i se ocisti samo taa bese mal zafat. Posle kolku vreme od kiretaza moze da se pocne so nov plan za bebe ako rezultati i brisevi se sve vo Red i nemas nikakva maka

  • Д-р Александра Еклер
   Д-р Александра Еклер Одговори

   Почитувани, вообичаено советуваме идно зачнување после 2-3 менструални циклуси кај жената, со цел подобро регенерирање на ендометиумот на матката (тоа е слојот каде се вгнездува бременоста, а кој се обновува после секое менструално крварење). Бидејќи самата киретажа е грубо, физичко гребење на тој слој, паузираме 2 до 3 циклуси надевајќи се на квалитетна обнова на тој слој со цел квалитетна имплантација и успешна наредна бременост.

   Секое добро,

 • Здраво,бев бремена но без плод внатре,направив киретажа па не беше добра па повторно киретажа,пред да појдам да е испитам крвта ми заврши менструацијата и појдов да е испитам крвта.Значи Песле два месеца направив испитување на крвта и д-мерите ми се 1228,лупус 28 а треба до 25.Дали тоа покачување има врска со киретажите две едно подруго и менструацината?Сакам објаснување ако може

Ваше прашање (13)

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.