Tema_16_sezonski_stomacni_zaboluvanja_kaj_deca
Споделете со пријателите!

Дијареа во раното детство е второ најчесто пореметување веднаш по респираторните инфекции. Најчесто се јавува кај деца на возраст од 1 до 3 години. Проливот брзо може да доведе до дехидратација, особено кај децата кои повраќаат. Затоа е клучно да се изврши рехидратација на организмот.

На вашите прашањата еднаш неделно ќе одговара д-р Теута Исеини Авди

Правно оградување: Дадениот стручен совет од страна на лекар специјалист како одговор на вашето прашање поставено на „Прашај лекар“, не ја заменува посетата на матичен лекар доколку е нарушена здравствената состојба. Презентираните совети нудат основни информации и насоки кон лицата засегнати од одреден здравствен проблем, со цел, полесно да ја презентираат својата медицинска состојба на својот лекар за да им се овозможи соодветен професионален здравствен третман.


Споделете со пријателите!

ваше прашање (4)

 • Zdravo doktorke, moeto prasanje e dali dokolku deteto e na antibiotska terapija ima nesto Sto moze dopolnitelno da se koristi za da ne se javi dijarea, ili pa dokolku se javi dijarea Sto da se prevzeme?

  • Д-р Теута Исеини Авди

   Драга Гордана,

   За време на користењето на антибиотиците со широк спектар освен што доаѓа до уништување на патогените микроорганизми, често пати доаѓа и до уништување на дел од микроорганизмите во цревната флора, како резултат на тоа доаѓа до дијареа. За да се спречи појавата на дијареи, потребно е да се користат пробиотици и тоа 3 часа после земањето на антибиотикот. Доколку се појави дијареа освен пробиотиците, треба да се внесуваат и перорални рехидратациони раствори, соодветен внес на течности и адекватна исхрана со чести и мали оброци (банана, јогурт, ориз, пилешка супа, печено јаболко, палента, двопек, пуканки и сл).

 • Moeto dete dodeka bese na antibiotska terapija koristese probiotik za da ne javi dijarea, a pribiotikot ni go preporacaa v apteka. Pa me interesira koj proviotik go preporacuvate I kakvi tecnosti da konzumirame vo toj period dodeka da se zavrsi antibiotikot,
  Fala

  • Д-р Теута Исеини Авди

   Драга Тања,

   За време на користењето на антибиотиците со широк спектар освен што доаѓа до уништување на патогените микроорганизми, често пати доаѓа и до уништување на дел од микроорганизмите во цревната флора, како резултат на тоа доаѓа од кашести до течни воденести столици. Постојат голем број на студии кои докажуваат дека употребата на пробиотиците во тек на спроведувањето на антибиотскиот третман, ја намалуваат или спречуваат појавата на дијареја. Најизучувани и најдобри ефекти од пробиотиците има во оние кои ја вклучуваат групата Lactobacillus LGG или Saccharomyces.

   Секое добро.

Ваше прашање (4)

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.