Tema_5_urologija_i_urinarna_inkontinencija
Споделете со пријателите!

Уринарна инконтиненција е чест проблем кај возрасната популација кој го нарушува квалитетот на животот на возрасната популација. Се јавува при кашлање, кивање, трчање, дигање на тешки предмети, брза промена на положбата на телото (на пример: при брзо станување) или при други физички активности. .

На вашите прашањата еднаш неделно ќе одговара д-р Илија Келепуровски

Правно оградување: Дадениот стручен совет од страна на лекар специјалист како одговор на вашето прашање поставено на „Прашај лекар“, не ја заменува посетата на матичен лекар доколку е нарушена здравствената состојба. Презентираните совети нудат основни информации и насоки кон лицата засегнати од одреден здравствен проблем, со цел, полесно да ја презентираат својата медицинска состојба на својот лекар за да им се овозможи соодветен професионален здравствен третман.


Споделете со пријателите!

comments (3)

 • Zdravo … mozebi ova prashanje ne spagja vo ovaa tema no neznaev kade da go smestam.
  Poslednive tri dena imam problemo so mokrenje.Koga mi se mokri nemozam nikako da se relaksiram i se macham po saat i kusur za da se izmocham.
  Neznam kako da se opushtam za da mozam normalno da mokram.
  Probav so pushtena cheshma ama nikako ne mi pomaga.
  Ve molam posovetuvajte me oti neznam shto da pravam.

  • Д-р Илија Келепуровски

   Почитуван Александар,

   Со оглед на тоа дека имате проблем со ретенција на урина и проблем со мокрењето би ве посоветувал веднаш да се јавите на лекар – специјалист уролог.

   Поздрав,

 • Pocituvan,
  Sakam da prasam za tatko mi vo vrska so noknoto mokrenje
  ima 83 godini i do skoro nemase nikakov problem so mokrenjeto…megjutoa vo posledno vreme se potesko ni e navecer dodeka da stigne do toaletot, odbiva da stavame vloski nokni …inace dijabeticar e i ne pie tecnosti noke, se izmokruva celosno….praven e tumor marker vo red si e vo granica na normala, da mi dadete nekoj sovet kako bi postapile vo situacijava….odnapred blagodaram!

comments (3)

Your email address will not be published.