tema_9_nesonica
Споделете со пријателите!

Мирниот сон е предуслов за човечкото здравје, работоспособност и добро расположение. Сепак современиот човек под притисок на секојдневните обврски, стресот и постојаното брзање, како и користење на одредени на тутун, продукти со кофеин, алкохол, стимуланси и друго многу често пати од несоница.

На вашите прашањата еднаш неделно ќе одговара д-р Кристина Филковска

Правно оградување: Дадениот стручен совет од страна на лекар специјалист како одговор на вашето прашање поставено на „Прашај лекар“, не ја заменува посетата на матичен лекар доколку е нарушена здравствената состојба. Презентираните совети нудат основни информации и насоки кон лицата засегнати од одреден здравствен проблем, со цел, полесно да ја презентираат својата медицинска состојба на својот лекар за да им се овозможи соодветен професионален здравствен третман.


Споделете со пријателите!

comments (8)

 • Почитувана докторке, имам 50 години и работам како менаџер за една странска компанија. Преоптоварен сум со обврски, работам по цел ден и навечер од преголем замор тешко заспивам.Ова ми се случува веќе цела година, пробав со диазепами и лексилиуми, но премногу ми се јаки,паѓам во длабок сон и тешко се будам наутро.Што може друго да се преземе?

  • Д-р Кристина Филковска

   Би ви советувала за почеток да користите добра положба за спиење на бок или на грб со адаптација на перницата која ке одговара на природната кривина на рбетот. Потоа би можеле да пробате со медитација или топли купки пред спиење. И би можеле да пробате со природен препарат Дормирин кој нема да ви дава кошмари и наутро ќе се разбудите свеж, одморен и спремен за работа. Препаратот се зема 30 минути пред спиење. Важно е да ви напомнам дека нема да ви направи зависност.

 • Георгина Reply

  Почитувана докторке, имам 36 год, вработена,мајка сум на две деца,Работам во смени, а и дома продолжувам со работните обврски.Консумирам често кафе и енергетски пијалоци во текот на денот, но забележувам дека тоа почнува да ми влијае на сонот и одморот.Ми се случува до рани утрински часови да немам потреба од сон, така да би пробала со нешто природно против несоница.Што ми препорачувате?

  • Д-р Кристина Филковска

   Најпрвин би требало да намалите со конзумирањето на кафето и енергетските пијалоци особено во попладневните часови. Пробајте да најдете време за себе кое ќе го искористите за физичка активност. Пробајте со прекрасен природен препарат кој ќе ви овозможи целоноќен мирен сон. Препаратот се вика Дормирин и се зема половина час пред спиење. Имено содржи мелатонин, валеријана и маточина. Што е најважно нема да ви направи зависност.

 • Pocituvani rabotam vo prodazba vo privatna firma. Kako i sekogash na krajot na godinata sme pod golem pritisok da isporacame golemi prodazbi. Nervozen sum, voznemiren i cesto se macam da zapijam. Duri i ako zapijam nokjta se budam pak mislejki na rabotata. Nesonicata me ubiva i pak drugiot den sum izmoren i neraspolozen. Ne sakam da zemam lekovi bidejki se plasam od zavisnost. Molam za vash sovet?

  • Д-р Кристина Филковска

   Би ви препорачала природен лек кој е прекрасна комбинација и помага во опуштање, воведување во сон и што е најважно целовечерен мирен сон. Лекот е Дормирин и се зема по потреба половина час пред спиење.

 • Pocituvani, sakam da ve prasam sto mozam da prezemam za nesonica vo bremenosta,dali istata e normalna i poradi koja pricina se pojavuva? Sega sum 6ti mesec i ovaj problem e veke nekolku nedeli. Ve molam za sovet ?

  • Д-р Кристина Филковска

   Почитувана, квалитетниот сон е особено важен во бременоста со оглед на тоа што телото на жената е изложено на дополнителни напори и потребен му е соодветен квалитетен ноќен одмор. Во подоцнежните фази од бременоста се случува трудниците да имаат проблеми со сонот.

   Сепак во принцип во периодот на бременоста се избегнува употребата на лекови заради можни неповолни ефекти по мајката и плодот. Затоа пред се би сугерирала подобрување на вашата хигиена на сон:
   • Легнувајте и станувајте во одредени термини (така се создаваат навики кое телото ги прати).
   • Легнувајте во добро загреан кревет (но не претопол), исклучете ги сите светла и спуштете ги ролетните на прозорите.
   • Немојте да спиете преку ден (освен ако не мора).
   • Навечер не конзумирајте многу вода, кафе, руски чај или други стимуланси.
   • Пред спиење не користете електронски уреди (ТВ, Лап топ, Таблет, Мобилен итн.) а наместо тоа прочитајте некоја книга.

   Со почит.

comments (8)

Your email address will not be published.