tema_9_nesonica
Споделете со пријателите!

Мирниот сон е предуслов за човечкото здравје, работоспособност и добро расположение. Сепак современиот човек под притисок на секојдневните обврски, стресот и постојаното брзање, како и користење на одредени на тутун, продукти со кофеин, алкохол, стимуланси и друго многу често пати од несоница.

На вашите прашањата еднаш неделно ќе одговара д-р Кристина Филковска

Правно оградување: Дадениот стручен совет од страна на лекар специјалист како одговор на вашето прашање поставено на „Прашај лекар“, не ја заменува посетата на матичен лекар доколку е нарушена здравствената состојба. Презентираните совети нудат основни информации и насоки кон лицата засегнати од одреден здравствен проблем, со цел, полесно да ја презентираат својата медицинска состојба на својот лекар за да им се овозможи соодветен професионален здравствен третман.


Споделете со пријателите!

comments (10)

 • Почитувани, имам 35 години и работам како медицински претставник, често патувам во и надвор од државава.Патувањата се заморни, често пати долги и ми го пореметуваат биоритамот.Слободно можам да кажам дека патам од несоница, навечер не можам да заспијам до доцна, се будам барем два пати во текот на ноќта и наутро тешко станувам и се чувствувам изморено.Знам дека има ефикасни природни препарати за несоница, што би ми препорачале?

  • Д-р Кристина Филковска

   Вашата работа не ви дозволува да одржувате нормален биоритам. Затоа би ви препорачала во моментите кога можете да одморите да пробате со природни препарати кои се комбинација на мелатонин, валеријана и маточина кој ќе ве релаксира и воведе во сон. Тоа и ќе ви овозможи да бидете свеж и одморен.

 • Поздрав Докторке, веќе 6 месеци работам продажба на терен со чести ноќевања вон мојот дом. Уште од самиот старт тешко ми одеше заспивањето во друг кревет и често останувам буден до зори. Следниот ден сум нервозен, изморен и нерасположен за работа. Не сакам да пијам лекарства за спиење бидејќи многу возам и се плашам да не бидам зашеметен. Има ли некое природно средство за мојот проблем со несоницата?

  • Д-р Кристина Филковска

   Нервозата, заморот, намалена концентрација, раздразливост се симптоми на луѓето кои немаат добар сон. На пазарот има одлична природна комбинација од мелатонин, корен од валеријана и маточина кои ќе ве опуштат, брзо ќе ве воведат во сон и нема да ве направат зависен.

 • POcituvani, vekje 2 nedeli se macam so spienjeto. Politickava neizvesnost so izborive mnogu me voznemiri tesko zaspivam i se budam vo tekot na nokjta so loshi misli. Mi preporacaa caj od kantarion pred spienje no nema efekt. Molam za vash sovet?

  • Д-р Кристина Филковска

   Најпрвин избегнувајте ги колку што можете стресните ситуации и почнете во слободните моменти со физичка активност како аеробик, гимнастика, пилатес, јога, кои ќе ви помогнат. За целоноќен мирен сон би ви препорачала да земете по потреба Дормирин капсули.

 • Почитувана, секој викенд морам да патувам а тоа значи дека спијам на различен кревет од оној дома. Освен тоа што имам ептен болки во грбот, имам и проблеми со спиењето. не можам да спијам тоест да се стабилизирам и кога ќе си дојдам дома. Чаре некое? Не сакам да пијам дијазепам, немам проблеми да се смирам и не сакам да си навлечам зависност. Однапред Ви благодарам

  • Д-р Кристина Филковска

   За почеток кога веќе го менувате креветот користите најдобра можна положба за заспивање на грб или на бок со користење на перница која ќе ви одговара за да ја имитира природната кривина на рбетот. Можете да користите и тивка музика, книга и да избегнувате чај или кафе во подоцнежните часови. Доколку ова не ви помогне би ви препорачала да земете и Дормирин капсули за побрзо да заспиете. Ќе ве опушти и гарантирано нема да ви створи зависност.

 • Zdravo, dali mozete da mi preporacate nekoj lek za spienje bidejkji vo posledno vreme od pregolem umor ne mozam da spijam navecer.

  • Д-р Кристина Филковска

   Здраво Бојана,

   Се разбира особено ако досега и не сте земале лекови за несоница би ви препорачала нешто што во суштина го скратува времето на воведување на сон и е комбинација со екстракт од валеријана и маточина кои дополнително смируваат и опуштаат…

comments (10)

Your email address will not be published.