zheni-uzhivajte-vo-zlatnite-50ti_image1
Споделете со пријателите!

Постменопаузата е значаен период во животот на жената, период во кој треба да се ужива, затоа PharmaS го препорачува производот Femipause Gold
Кај најголем дел од жените, четириесеттите години се период на значајни промени. Овие промени првенствено се должат на фактот што јајниците постепено почнуваат да произведуваат помалку естроген. Оваа појава се означува како перименопауза и може да почне 8-10 години пред менопаузата. Периодот на перименопауза трае се до менопаузата, време кога јајниците престануваат со овулација. Во последните 1-2 години на перименопаузата падот во производството на естроген се зголемува. Во оваа фаза, голем број од жените почнуваат да ги чувствуваат симптомите на менопаузата. Жените во овој период, сè уште имаат менструални циклуси и може да забременат.

Менопауза е моментот кога кај жената престанува менструалниот циклус. Во оваа фаза, јајниците престануваат со овулација и со производство на повеќето од нивните естрогени. Менопаузата се дијагностицира кога една жена 12 последователни месеци е без менструација. Главни симптоми на менопаузата се: топли бранови , напади на црвенило на лицето и вратот, зголемено потење, срцебиење, несоница, нагли промени на расположението и анксиозноста.

zheni-uzhivajte-vo-zlatnite-50ti_imageПостменопауза започнува по менопаузата најчесто во период меѓу 50-тата и 55-тата година. Во текот на оваа фаза, симптомите на менопаузата, како што се топли бранови значително се намалуваат кај повеќето жени. Но, ниските нивоа на естроген резултираат со физички и емотивни промени кои се познати како симптоми на пост-менопауза. Губењето на естроген и прогестерон по менопаузата го зголемува ризикот од остеопороза, кардиоваскуларни заболувања, уринарна инконтиненција, сувост на вагината и стареењето на кожата. Во согласност со тоа, последиците се: кршливост на коските, слаба меморија, циркулаторни нарушувања, хроничен замор и исцрпеност. Постменопаузалните жени исто така често доживуваат промени во расположението, анксиозност и депресија.

Овие симптоми може да се спречат со здрав начин на живот, урамнотежена исхрана и редовна физичка активност. По менопаузата дневните потреби на одредени витамини се зголемуваат, и потребни се додатоци во исхраната со цел да се намали ризикот од болест поради хормоналните промени.

Токму затоа за жените во златните 50ти, PharmaS го препорачува Femipause Gold.

Femipause Gold e иновативен производ за поддршка на здравото стареење, когнитивната функција, производството на клеточната енергија и здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Зошто Femipause Gold:

  • Обезбедува моќна заштита против стареење кај жените во постменопауза со цел тие да изгледаат и да се чувствуваат подобро;
  • Обезбедува специфични активни состојки како што се гинко билоба и коензим Q10;
  • Обезбедува оптимален внес на одредени хранливи состојки (Б6, Б12, Б9 и магнезиум) исклучително важни за оваа возрасна група. Тие придонесуваат за создавање на енергија и намалување на заморот и исцрпеноста;
  • Нуди уникатна комбинација на состојки за подобра меморија, концентрација и циркулација.

Премиум производот Femipause Gold во својот состав вклучува:

  • Магнезиум кој придонесува за нормално функционирање на нервниот систем, одржување на здравјето на забите и коските, како и нормално функционирање на мускулите и намалување на заморот и исцрпеноста;
  • Витамин Б6 (пиридоксин) и Б12 (цијанокобаламин) кои придонесуваат за нормален метаболизам, и намалување на заморот и исцрпеноста;
  • Витамин Б9 (фолна киселина) кој придонесува за нормална психолошка функција и намалување на заморот и исцрпеноста;
  • Витамините Б6, Б9 и Б12 научно докажано го намалуваат нивото на хомоцистеин, и го поддржуваат здравјето на срцето и когнитивните функции при стареењето;
  • Екстракт од Гинко (Гинко билоба L.) – антиоксиданс кој го зголемува протокот на крв низ мозокот, носи кислород во мозочните клетки, ја зголемува концентрацијата и го намалува заморот;
  • Коензим Q10 – антиоксиданс кој ги штити протеините од оксидација, го надоместува недостатокот на коензим Q10 во организмот на старите лица, и е корисен за срцето.

Ја стимулира циркулацијата и ги подобрува когнитивните перформанси и меморија.

Како се употребува:

Препорачана дневна доза е 1 капсула на ден, да се испие со половина чаша на вода, независно од оброците.

Заради сите овие состојки и нивните позитивни дејства, Femipause Gold е одличен избор на витамини, минерали и антиоксиданси дизајниран за специфичните потреби на жените во златните години 50+.

Пред употреба задолжително прочитајте го упатството.

ПхармаС Лекови дооел

Pharmas logo.fh10

Бул.8-ми Септември 2/2-2/5
1000 Скопје Р.Македонија
тел.: 02 / 2550 350 факс: 02 / 2550 351
office@pharmas.mk
www.pharmas.mk
www.femipausegold.hr

PharmaS_Femipause GOLD_700x90

* Комерцијален текст


Споделете со пријателите!