misteriozna-bolest-se-rashiri-niz-kina-ushte-tri-drugi-aziski-zemji_image
Споделете со пријателите!

Голем број Азиски земји и Соединетите држави воведоа нови мерки за проверка на патниците од Вухан, кинескиот град, идентификуван како епицентар.
Нов вирус сличен на САРС уби повеќе од четириесет лица во Кина и зарази над 300 други. Се зголемуваат стравувањата дека вирусот ќе се шири за време на масовната годишна миграција на Лунарната Нова Година. Голем број Азиски земји и Соединетите држави воведоа нови мерки за проверка на патниците од Вухан, кинескиот град, идентификуван како епицентар.

Еве што знаеме за вирусот чие официјално име е 2019 nCoV:

Сосема нов вирус

Се чини дека вирусот е досега невиден вид на коронавирус – и дефинитивно припаѓа на големото семејство на вируси кои можат да предизвикаат болести кои се движат од обична настинка до тешкиот акутен респираторен синдром (САРС), во кој загинаа 349 луѓе во Кина и уште 299 во Хонг Конг меѓу 2002 и 2003 година.

Арнауд Фонтанет, раководител на одделот за епидемиологија при Институтот Пастер во Париз, за АФП изјави дека сегашниот вирус е 80 проценти генетски идентичен со САРС.

Кина веќе го сподели геномот на секвенционирање на овој коронавирус со меѓународната научна заедница. Засега, тој е наречен „2019-nCoV“. Се пренесува меѓу луѓето.

Светската здравствена организација во понеделикот соопшти дека верува дека „примарен извор“ на појава на епидемија се животните, а властите во Вухан идентификувале пазар на морска храна како центар на епидемијата.

Но, Кина оттогаш потврди дека има докази дека вирусот сега поминува од личност до личност, без никаков контакт со морската храна.

Докторката Натали МекДермот од колеџот Кинг Лондон изјави дека најверојатно е дека вирусот се шири преку капки во воздухот од кивање или кашлање. Лекарите од универзитетот во Хонг Конг објавија првичен труд во вторникот со кој се моделира ширењето на вирусот, кој проценува дека имало околу 1.334 случаи во Вухан – слично на проекцијата од 1.700 минатата недела од страна на Империјал колеџ, Лондон. И двете се многу повисоки од официјалните бројки.

2019 nCoV поблаг од САРС

Во споредба со САРС, симптомите се чини дека се помалку агресивни, а експертите велат дека бројот на загинати е сè уште релативно низок. Според властите во Вухан, веќе се испразнети 25 од повеќе од 200 лица заразени во градот.„Тешко е да се спореди оваа болест со САРС“, рече Зонг Наншан, познат научник во Националната комисија за здравство на Кина на прес-конференција оваа недела.

 „Вирусот е со блага природа. Состојбата на белите дробови не е како САРС“.

Сепак, и поблагата природа на вирусот исто така може да предизвика алармантна состојба. Избувнувањето доаѓа кога Кина се подготвува за Лунарниот новогодишен празник, со стотици милиони кои патуваат низ целата земја за да го видат семејството. Професорот Антоан Флахуто, директор на Институтот за глобално здравје на Универзитетот во Женева, изјави за АФП дека фактот што вирусот се чини поблаг кај повеќето луѓе е „парадоксно и повеќе загрижувачки“ бидејќи им овозможува на луѓето да патуваат понатаму пред да бидат откриени нивните симптоми .„Вухан е главен центар со тоа што патувањето заради кинеската Нова година е заслужно за неговото брзо ширење нивото на предпазливост мора да остане високо“, рече Џереми Фарар, директор на Велком.

Прочитајте:  Состојба со грип во Република Македонија, сезона 2016/2017
за 11та недела

Можно е проглсување на глобална вонредна состојба.

СЗО одржа состанок во среда 22.01.2019 за да утврди дали епидемијата претставува „јавно здравствена вонредна состојба од меѓународен размер“ и ако е така, што треба да се стори за да се управува со таа ситуација. Агенцијата само неколку пати ги користеше ретките мерки, вклучително и за време на пандемијата Х1Н1 – или свински грип од 2009 година и епидемијата на ебола што уништи делови од Западна Африка од 2014 до 2016 година. Кинеската влада во вторникот објави дека го класифицирала во иста категорија како појава на САРС, што значи задолжителна изолација за оние со дијагностицирана болест и потенцијал за спроведување на карантински мерки при патување. Но, ако СЗО одлучи да го преземе овој чекор, тој би го поставил вирусот Вухан во иста категорија како мал број на многу сериозни епидемии.

Заклучоци од состанокот на СЗО 22.01.2019

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Габриесус рече дека на лекарите им требаат повеќе информации. Неговиот комитет, кој одржа вонредна средба во Жeнева Швајцарија, ќе се состане повторно.

СЗО во средата на 22.01. 2020 ја одложи одлуката за прогласување на коронавирусот во Кина за глобален здравствен итен случај, и закажа уште една средба за четврток 23.01.2020.

„Одржана е одлична дискусија за време на состанокот на комисијата, но исто така беше јасно дека за да се продолжиме, треба повеќе информации“, им рече Тедрос на околу 150 новинари на конференцискиот повик што беше одложен за скоро два часа додека се состана комитетот. Тедрос рече дека комисијата за вонредни состојби е поделена околу тоа дали да ја назначи болеста како глобална вонредна здравствена состојба. Тој рече дека СЗО има истражувачи на теренот во Кина кои собираат податоци. „Одлуката за тоа дали да се прогласи јавна глобална здравствена вонредна состојба ја сфаќам исклучително сериозно и јас сум подготвен да го направам тоа само со соодветно разгледување на сите докази“, рече Тедрос.


Споделете со пријателите!